משחקי שכונה בגינה – שלומי איילון

תקציר משחקים

להלן תקציר משחקים המשוחקים בהפעלות, יש לשחקם על גבי משטח רך (כגון: דשא) למניעת פציעות בעת החלקות ונפילות. כמו כן, יש לנקוט באמצעי בטיחות, למניעת התנגשות בין משתתפים, סימון מתחם המשחק ועוד.

 

מס'

שם המשחק

תאור

 

1

 

מחבואים

 ראיתם פעם מבוגר מטפס על עץ ומתחבא בצמרתו? בואו לחוג בוגרים ותיווכחו... יש גם מחבואים בנוסח "סרדינים" שבו משתתף אחד מתחבא כולם מחפשים אחרי ומי שמוצאו מתחבא עמו וכן הלאה, עד שנותר אדם אחד אחרון – המפסיד!

2

תופסת

משוחק אצלנו בוריאנטים שונים: 1)תופסת עכברים - מי שנתפס מפסק רגלים וניתן לשחרר אותו ע"י מעבר של אחד המשתתפים דרך רגליו הפשוקות, 2)תופסת זנבות - לכל משתתף זנב מבד מאחוריו בישבן והאחרים צריכים לנסות לשלוף לו אותו, או משתתף אחד/שניים רצים אחרי כולם. ולבסוף כולם מגיעים אליי ומציגים את שללם, למי יש הכי הרבה זנבות באמתחתו? 3)תופסת צבעים וכו'. ניתן לשלב מספר סוגים של משחקי תופסת תוך כדי משחק אחד -
פשוט ע"י החלפת סוג המשחק באמצע.

3

תפסוני

מתחלקים לשתי קבוצות שעומדות בשתי שורות אחת מול השנייה. בכל פעם קבוצה אחת מושיטה את ידיה קדימה ונציג מהקבוצה השנייה מכה על יד אחת (של מישהו מהקבוצה השנייה) ואומר "תפ", מכה על עוד יד ואומר "סו" וברגע שהוא מכה על יד שלישית הוא אומר "ני" ובורח חזרה לקבוצתו. האדם שעליו הכה בפעם השלישית צריך לרוץ אחרי הנציג מהקבוצה השנייה ולנסות לתפוס אותו. אם הצליח לתפסו לפני שהנציג עבר את קו השורה העומדת של קבוצתו, הנציג שבוי של התופס. אם הנציג הספיק לעבור את קו קבוצתו העומדת, האדם שרדף אחריו מהקבוצה הראשונה הוא שבויו. מטרת קבוצה אחת היא לשבות את השנייה.

נוסח נוסף שאנו משחקים בחוגים שלי הנו תפסוני עם מטפחת באמצע.

4

עמודו

המשתתפים עומדים במעגל כאשר אחד מהם אוחז בכדור. הוא זורק אותו למעלה וקורא בשמו של משתתף. הנ"ל צריך לתפוס את הכדור, ואז הוא זורק וקורא בשם של משתתף אחר וכך זה ממשיך. אם משתתף לא תופס את הכדור מהאוויר, המשתתפים האחרים בורחים, ואותו משתתף מרים את הכדור בזריזות וקורא "עמודו". המשתתפים עוצרים במקומם והוא זורק על אחד מהם עם הכדור. פגע בו - יש לו נקודה רעה. לא פגע - לזורק יש נקודה רעה. משתתף שצבר שלוש נקודות מקבל מהקבוצה שם חדש סודי (הוא מגלה מה שמו החדש כשמישהו זורק כדור וקורא בשם לא מוכר).

5

שלושה מקלות

שלוש מקלות: מניחים על הדשא שלושה מקלות, כל אחד בתורו מקפץ ביניהם. השחקן הכי צעיר הוא האחרון, כאשר הוא מסיים את הצעדים שלו מודדים לאן הגיע בצעד האחרון ומרחיקים את המקל האחרון לשם. בכל שלב מרחיקים עוד, מי שדורך פעמיים נפסל, מי שנשאר אחרון הוא בעל הצעדים הגדולים ביותר והוא המנצח. המשחק משוחק בחוגים שהנני מקיים בשש ורסיות שונות!

6

חמש אבנים

משחקים עם חמש אבנים, נים עד ארבע שחקנים, החוקים מצויים אצלי בראש (תושב"ע)

7

קרב תרנגולים

משלבים ידיים , קופצים על רגל אחת ודוחפים זה את זה בעזרת הידיים המשולבות מי שמוריד רגל דהיינו נופל על שתי רגליו הוא המפסיד. תוך שירת השיר: "אנחנו באים להילחם איתכם.."

8

שבע אבנים

האביזרים והתנאים  הנחוצים: שבע אבנים שטוחות היכולות לעמוד אחת על השנייה, שטח פתוח וישר, כדור טניס. מהלך המשחק: קבוצה אחת עומדת במרחק עשרה צעדים מהאבנים הבנויות אחת על השנייה כמגדל.  הקבוצה השנייה עומדת מאחורי האבנים בחצי קשת, המשתתפים מהקבוצה הראשונה מגלגלים את הכדור ומנסים להפיל כמה שפחות אבנים ברגע שהמגדל מתמוטט, המשתתפים הזורקים מנסים עכשיו להגיע אל המגדל ולבנותו מחדש. הקבוצה השנייה מנסה לפסול את השחקנים שמנסים לבנות את המגדל בעזרת פגיעת הכדור בשחקן המתקרב אם הצליח אחד השחקנים לבנות את המגדל קבוצתו נצחה.

9

פינות/מדרכות

זורקים כדור על שפת המדרכה - אבן השפה והמטרה שהוא יחזור אליך לצד השני. משחק מדהים! יש להיזהר ממכוניות חולפות! בחוג המשתתפים שלי, משחקים פינות בגן ציבורי ופוגעים באבני השפה שבמדרכת הגן.

10

עשרים ואחד

שחקן עומד במרכז המעגל ומנסה לתפוס את הכדור בזמן שהשחקנים מתמסרים בידיהם. משוחק בורסיות שונות (2 תופסים, 3 תופסים, 2 קבוצות ועוד).

11

גומי

שני שחקנים עומדים בפישוק רגליים וסביב רגלי שניהם רצועת גומי של תחתונים ששני קצותיה קשורים זה לזה. רצועת הגומי שהקיפה את שני ה"עומדים" יוצרת מרובע, לתוכו קופצים המשחקים קפיצות שונות על פי תור. מי שאינו מצליח במשימה הופך להיות ה"עומד", ומחליף את אחד המחזיקים את הגומי על רגליהם. לאחר שגמרו כל המשתתפים לקפוץ את כל סדרת הקפיצות , מגביהים את מיקום הגומי ברגליים של העומדים, וחוזרים על כל הסדרה של הקפיצות. סדרת הקפיצות עצמה שילבה קפיצות בהן היה צריך להפגין זריזות וגמישות. למשל קפיצה מחוץ לגומי לחלקו הפנימי, קפיצה בשני רגליים על הגומי, קפיצה עם רגל אחת ועוד.

12

קפיצה בחבל

הקפיצה בחבל היא מיומנות הדורשת אימון ולמי שכבר יודע/ת את הקפיצה הבסיסת מחכה לו/ה שמחה רבה עם הגיוונים השונים האפשריים בקפיצה. האביזרים והתנאים הנחוצים: חבל באורך של מינימום 2 מטר. מהלך המשחק: שני שחקנים מגלגלים את החבל, הקבוצה מסתדרת בטור ואחד אחרי השני קופצים בכל סבוב של חבל. משתתף/ת שנפסל/ת הופך/ת להיות מגלגל/ת החבל. שלוש בלבולים- הראשון נקרא השעון ואחריו חייבים להקפיד ולהיכנס לקפיצה בזמן(אחרי שלוש קפיצות). השעון יכול להיכנס מתי שירצה. שניים ארבע_- השעון קופץ שתי קפיצות וזה שאחריו חייב/ת להיכנס בשלישית ולקפוץ איתו/ה עוד שתי קפיצות . השעון יוצא והשלישי נכנס וקופץ עם השני עוד שתי קפיצות וכך הלאה. השעון חייב לציין לפני תחילת המשחק את שם המשחק והאם זה עם בלבולים או בלי.

13

מחניים

מתחלקים לשתי קבוצות ומשליכים את הכדור זה על זה אם פוגעים באחד המשתתפים והוא לא תופס את הכדור אזי הוא שרוף ויוצא מהמשחק. אם פוגעים והוא תופס הכדור כלום לא קורה. מנצחת הקבוצה שאצלה נשארו משתתפים...

14

דג מלוח

שלומי עומד כשגבו מופנה למשתתפים ואומר: "אחת שתים שלוש דג מלוח!". במקביל, המשתתפים העומדים רחוק ממני מתקדמים, כאשר אני מסיים את הספירה ומסתובב אליהם הם נעצרים. מי שזז- נפסל וחוזר להתחלה. כאשר אחד המשתתפים מגיע אליי, כולם מסתובבים סביבי ואני מספר להם סיפור עם המילים "דג מלוח" שלוש פעמים, למשל: "פעם אחת הלכתי לים וראיתי דג מלוח, לידו שחה עוד דג מלוח ולידו עוד דג מהונולול, אז קפצתי למים ושחיתי איתם, בלעתי בטעות מים בטעם מלוח והלכתי לשחק בדג מלוח". ב"דג מלוח" האחרון, כל המשתתפים בורחים ואנ תופס מישהו. מי שנתפס הוא הסופר ומתחילים מחדש לשחק.

15

גע גע גע

 

זורקים כדור לאויר, לאחר שפגע 3 פעמים ברצפה מותר לגשת לכדור ובעזרת יד מאוגרפת לפגוע בכדור כך שיגע ברגלי אחד המשתתפים שנפסל ולכן מקבל נק' רעה וזורק הכדור.

16

חפש את המטמון

תוך שוטטות ברחובות שוהם, עם סימני דרך מצוירים על גבי המדרכה בגיר ופתקים מוחבאים עם הכוללים הנחיות למציאת הפתק הבא.

17

זריזות

שחקן אחד מניח את ידיו עם הפנים כלפי מעלה שחקן שני מניח עליו את הידיים כשגב ידו כלפי מעלה. הראשון צריך לנסות לפגוע בידו ביד של השחקן השני והוא מצידו צריך לחמוק מפגיעה.

18

קלאס

משוחק אצלי בשני נוסחים: 1) הזזת האבן ממספר למספר ע"י בעיטה כשהשחקן מקפץ על רגל אחת או בנוסח 2)שבו משליכים את האבן למשבצת ומקפצים על רגל אחת וגם על שני רגלים בהתאם לתבנית המשחק שצוירה, כאשר אוספים את האבן בחזרה. בשני הנוסחים, האבן צריכה להיכנס לתוך המשבצת ולא לגעת בקווים, וגם הקופץ צריך להזהר מלגעת בקווים – אחרת הנו פסול.

19

גומי

נדרש גומי לכל שלושה שחקנים, 6 שלבים: א.קרסול, ב.שוק, ג.מאחורי ברך, ד.אמצע ירך, ה.מותניים, ו. את הכל שוב על רגל אחת

20

דגליים

שתי קבוצות, לכל קבוצה שטח משלה, בו היא מציבה דגל במקום בולט וברור. המטרה של כל קבוצה היא לחטוף את דגל הקבוצה היריבה בחשאי ובתחבולה, מבלי להתפס. מי שנתפס (על ידי נגיעה) בשטח האויב הופך לשבוי ועומד במקום עד שמישהו מהקבוצה שלו משחרר אותו (על ידי נגיעה).

21

דודס/הקפות/תיקתק

משחק אותו היו משחקים בעיקר בקיץ, שבבסיסו לקוח מהבייסבול האמריקאי. מניחים כפיס עץ על האדמה, ובעזרת מקל מכים בקצה הכפיס, כשזה קופץ לגובה מכים בכפיס למרחק. כשעלה הדבר ביד המכה הוא היה רץ במהירות רבה לאורך "תחנות" שסומנו במגרש, מתוך מגמה לחזור לנקודות המוצא עוד לפני שילדי הקבוצה השנייה תפסו את הכפיס והחזירו אותו לנקודת ההתחלה. ההורים והמורים התנגדו למשחק זה כי "זה יHכנס לעין ותתעוור". בירושלים קראו למשחק הזה "אלאם, סאלאם, בוליק", בחיפה "הקפות" ובבאר שבע "טירו".

22

חתול ועכבר

הקבוצה מסתדרת במעגל כאשר אחד השחקנים נבחר כחתול ואחד כעכבר. העכבר נמצא בתוך המעגל והחתול מחוץ למעגל. החתול מנסה להיכנס למעגל והקבוצה מנסה למנוע זאת. יש טקטיקות שונות לשחק שנרכשות מתוך ניסיון.

23

הרוצח – קריצות

יושבים במעגל וכולם מורידים את הראש/עוצמים עיניים. אני עובר ונותן לכל אחד תפיחה בגב פרט למישהו אחד שלו נותנים 2 תפיחות – הוא הרוצח. כאשר קמים על הרוצח לרצוח כמה שיותר אנשים ע"י קריצה להם. אדם שלו קרץ הרוצח יחכה מספר שניות ויגיד " נרצחתי " וייצא מהמשחק. על המשתתפים לגלות כמה שיותר מהר מי הרוצח מבלי להירצח.

24

המאפיה

נוסח מודרני של משחק המאפיה:
הקבוצה יושבת במעגל, כולם מורידים את הראש. אני (המנחה) תופח קלות על ראשי המשתתפים. תפיחה אחת מסמלת אזרח, שתי תפיחות מסמלות מאפיה, שלוש תפיחות מסמלות בלש המנחה מכריז "בוקר טוב כולם", כולם מרימים את הראש. המנחה מסביר את חוקי המשחק. המנחה מכריז "לילה טוב עירה" כולם מורידים את הראש, ואז מכריז "בוקר טוב מאפיה" המאפיונרים מרמים את הראש ובסימנים מחליטים משתתף אחד שירצח. המנחה מכריז "לילה טוב מאפיה", כולם מורידם את הראש, ואז "בוקר טוב בלש" ואז הבלש מרים את הראש, מצביע על משתתף ומקבל תשובה בעזרת הראש האם הנ"ל הוא אזרח או מאפיונר. מכריזים "לילה טוב בלש" כולם מורידים את הראש, ואז בוקר טוב עירה כולם מרימים את הראש ואז מתדינים את מי להוציא להורג, כל העירה כולל הבלש שאסור לו להזדהות וכולל המאפיונרים מחליטה את מי להוציא מהמשחק. כך ממשיכים עד שכל המאפיונרים הוצאו להורג. או שכל תובי העיירה מתו!  רצוי 3 מאפיונרים בכל משחק ובלש אחד.

25

טלפון שבור

המחשת עניין הרכילות. לוחשים מילה מאוזן לאוזן...

26

ים יבשה       

ים יבשה, יבשושה לשני הכיוונים.

27

כדורגל סיני

עומדים עם הפנים לתוך המעגל עם רגליים מפוסקות כך של כף רגל צמודה לכף רגל של אדם ליד. בתוך המעגל מתחילים להתמסר בכדור בגלגולו על הרצפה ע"י הכאה ביד אחת. מטרת כל אחד משחקנים היא שלא יצליחו להכניס לו את הכדור בפיסוק. אסור למסור לשחקנים שלידינו. מי שעבר הכדור בין רגליו, מסתובב כלפי חוץ המעגל ומשחק עם הגב לכולם , אם עבר הכדור שוב פעם בין רגליו הוא פסול ויוצא מהמעגל. משוחק בחוגים שלי בורסיות שונות.

28

הורדות ידיים

תחרות הורדות ידיים על שרפרף או שולחן נמוך. (לחמם שריריים לפני – חובה!)

29

פרה חולבת

מטרה: לתפוס ובו בזמן להיזהר לא להיתפס כתגובה למילה מסוימת. מושיבים את המשתתפים במעגל,  הם צריכים לשלוח את יד שמאל עם אגודל כלפי מעלה אל היושב משמאלם וביד ימין ליצור "טבעת" בעזרת האצבעות, בה תכנס האגודל של היושב מימין. אני מספר סיפור שבו יש מילה מסוימת מצחיקה (כגון: ממותה) שכאשר היא נאמרת כולם מהדקים את יד ימין בניסיון לתפוס אגודל ובו בזמן חומקים עם האגודל ע"מ לא להיתפס. סופרים את הניקוד של כל משתתף: אם חמק וגם תפס – 2 נקודות, אם חמק ונתפס או להיפך – 1 נקודה, ואם נתפס ולא תפס – 0 נקודות.

30

שוד מושלם

שני שחקנים יוצאים החוצה ומתכננים פשע מושלם על כל פרטיו. אחד מהם חוזר אנו מתחקרים אותו על הפשע, אחרי כן מגיע השני וגם אותו מתחקרים. על כל טעות הם חוטפים סטירה...

31

סלט פירות

מטרה: לתפוס כיסא. מושיבים את הקב' במעגל ומחלקים להם שמות (ע"פ סדר ישיבה): תפוז, בננה, מלון, תפוז, בננה, מלון וכן הלאה (או כל 3 פירות אחרים). בוחרים מתנדב העומד במרכז (כעת אין לו כיסא) ומכריז על אחד הפירות. לדוגמא אמר "בננה", על כל הבננות לקום ולהחליף מקומות ובזמן הזה מטרתו לתפוס כיסא לעצמו. מי שנותר ללא כיסא הוא הבא שיעמוד במרכז. כשאומרים "סלט פירות" כולם קמים ומחליפים מקומות.

32

זרם

להעביר שתי עניבות ימינה ושמאלה במעגל, מי ששתיהן אצלו נפסל. כל פעם מתחילים מנקודה אחרת במעגל. ניתן במקום עניבות פשוט ללחוץ את האצבעות.

33

דג אחד

מטרת המשחק: להעביר סבב בלי להתבלבל. מהלך: מושיבים את השחקנים במעגל ועושים איתם קצב, שומרים על הקצב לאורך כל המשחק. מעבירים סבב שבו השחקן הראשון אומר: דג אחד. השני אומר: שתי עיניים, השלישי: זנב אחד, והרביעי: פלופ למים, השחקן החמישי צריך לומר: שני דגים, ולכן השישי יגיד: ארבע עיניים, שחקן שביעי: שתי זנבות שחקן שמיני יגיד :פלופ למים, שחקן תשיעי: פלופ למים (הפלופ נאמר לפי מספר הדגים) וכן הלאה כאשר אסור להתבלבל בחישוב ו/או בקצב.

34

מלים בהברות

מוצאים שחקן מתנדב. על הקבוצה לבחור מילה בעלת שתי הברות (כמו ביצה). מחלקים את הקבוצה לשתיים. והמתנדב נכנס. בהינתן האות על כל תת קבוצה לצעוק, חזק ככל האפשר, בו זמנית, את אחת משתי ההברות. על המתנדב לנחש מהי המילה. הערה: כדי להקשות: מילה בת 4-5 הברות וכמובן 4-5 קבוצות. צועקים בו זמנית את ההברה שלהן.

35

כסאות נופלים

מטרת המשחק: לתפוס הכסא לפני שייפול. השחקנים עומדים במעגל, כך שכל אחד מהם אוחז בכיסא הנוטה על שתי רגליו האחוריות בלבד, כך שאם יעזבו אותו, ייפול קדימה. למחיאת כף שלך, על כל השחקנים לעבור לכיסא אחד ימינה מספיק מהר כדי לתפוס אותו לפני שייפול. אפשר לשכלל ולהמציא סימנים נוספים .(שתי מחיאות כף למעבר לכיסא השמאלי, רקיעה לסיבוב במקום וכו')

36

ישבנים זזים

מטרת המשחק: לתפוס מקום פנוי. מושיבים את השחקנים במעגל ואומרים לאחד מהם לעמוד באמצע. כעת עליו להתיישב על הכסא ושאר השחקנים צריכים להתיישב על המקום הפנוי לפי סדר ישיבתם בכדי למנוע ממנו להתיישב.

37

הרגל מגונה

הקבוצה יושבת במעגל, שחקן אחד עומד במרכז. עליו להגיד הרגל מגונה שיש לו. כל השחקנים שהרגל זה מאפיין אותם צריכים לקום מהכסא ולהתיישב בכסא אחר (לא בזה שהם קמו ממנו!). בזמן הזה מי שעומד באמצע צריך לנסות לתפוס כסא כך שמישהו אחר יישאר במרכז המעגל ויגיד הרגל מגונה שלו. וחוזר שוב ושוב עד שנגמרים ההרגלים או עד שנגמר החשק...

38

להישאר על הכיסאות

מעמידים את השחקנים על כיסאות במעגל, הם הולכים על הכיסאות ואני מוציא כסאות מהמעגל. מטרת השחקנים- שכל הקבוצה תישאר על הכיסאות.

39

גשר

נדרש מקל מטאטא או דילגית. שני משתתפים אוחזים בדלגית בגובה ראשי המשתתפים. המטרה: לעבור את הגשר עם גב ישר מבלי לגעת ומבלי להתכופף מותר רק לכופף את הרגליים.

40

הנחש בא

כולם עומדים בחצי מעגל כאשר אני מסובב חבל קרוב לרצפה ומכריז "הנחש בא" כולם צריכים לקפוץ ומי שהחבל נגע ברגליו נפסל.

41

משיכת חבל

ילדים נגד מבוגרים, בנים/בנות ועוד וריאציות.

42

הסדין

כל השחקנים על סדין ואסור לרדת ממנו, מטרה- להפוך את הסדין בלי שאף שחקן יגע ברצפה. השחקנים חושבים ביחד וחוזרים על זה מס' פעמים כדי לשפר שיא זמן. (אפשר לעשות זאת עם שק שינה או עם עיתונים.... וכל מה שרוצים...)

43

עמידה על עיתון

מחלקים את הקבוצה לזוגות. הזוג עומד על דף עיתון כאשר בכל סיבוב מצמצמים את המקום של השטח שעליו הם עומדים. מנצח הזוג שמצא פיתרון לעמוד על השטח הקטן ביותר.

44

סוכריות/טופי

המשחקים מתחלקים לשתי קבוצות , קבוצה אחת יושבת על הרצפה , הידיים והרגליים של היושבים אוחזות ומסובכות זה בזה עד שנוצר גוש דבוק ומלוכד. על חברי הקבוצה השנייה מוטלת משימה לפרק את הגוש בצורה הדרגתית חלקים ממנו ,אין להשתמש בפעולות מכאיבות או פוגעות – עדיף לדגדג, תוך בקרה שלי. לחלק שהותר מהגוש אסור להתחבר אליו מחדש. כאשר פורק כל הגוש הדבוק מתחלפים בתפקידים.המשחק מתאים רק למשטחים רכים כגון דשא.

45

הקדרים באים

אחד המשתתפים נמצא בצד אחד של המגרש וכל האחרים בצד השני. הקדר מתקדם אל המשתתפים ומנסה לתפוס אותם. הם מצידם מנסים להתחמק ממנו ולהגיע בריצה לצד השני. אם הקדר תופס מישהו - הוא מצטרף לקדרים. המשחק מסתיים כשהקדרים תפסו את כולם חוץ מאחד.

46

נחש מי אני?

אחד המשתתפים בוחר דמות, והאחרים צריכים לנחש מיהי. לשם כך הם שואלים שאלות, שהבוחר יכול לענות עליהן רק ב"כן" או "לא". כך הם יכולים לשאול, למשל, אם זו דמות אמיתית או בדיונית, אם היא עדיין חיה, אם זהו בן או בת, אם בני המשפחה מכירים אותו אישית וכן הלאה. אפשר לגוון את המשחק ולבחור בקטגוריה של חפצים, מקומות או חיות.

47

באולינג

מעמידים 10 בקבוקי שתייה ריקים בשורות (ארבעה בשורה האחרונה, שלושה לפני, שניים לפני ואחד מקדימה), מסמנים קו מאחוריו עומדים המשתתפים, מפילים את הבקבוקים בעזרת כדור טניס.

48

המלך אמר

בוחרים מלך, הוא אומר מה לעשות ומתחיל את המשפט ב"המלך אמר", למשל "המלך אמר לקפוץ על רגל אחת". אם הוא נותן הוראה בלי להגיד המלך אמר אז לא מבצעים אותה. מי שמתבלבל נפסל. המנצח הוא זה שנשאר אחרון.

49

דריכת רגלים (לא ביקב!)

הקבוצה מסתדרת במעגל כאשר הם מחזיקים ידיים. כל אחד מנסה ברגל ימינו לדרוך על רגל שמאל של יריבו ולהתחמק ממי שמנסה לדרוך עליו, וכל זאת בלי לעזוב ידיים

50

עיוורים וקשורי ידיים

נותנים לשחקנים פאזל, עליהם להרכיבו כאשר חצי מהשחקנים מכוסי עניים וחצי קשורי ידיים.

51

מלך התנועות

מטרת המשחק: לזהות מי השחקן שהוא מקור התנועות של כל הקבוצה. הוצא שחקן מתנדב. אמור לקב' לבחור את "מלך התנועות". קרא לשחקן שיצא. הקב' עושה תנועות בהתאם ל"מקור" ועל השחקן לזהות מי הוא.

52

פנטומימה

לחלק האנשים למס' קבוצות נציג מכל קבוצה מקבל משפט/פתגם אותו הוא צריך להמחיז לאנשים והם צריכים לזהות את האימרה. מותר לסמן באצבעות כמה מילים יש לו במשפט ובכל מילה כמה אותיות.

53

משפטים על עצמי

כל אחד כותב על פתקית משפט על עצמו שאף אחד לא יודע. אוספים הפתקיות ומחלקים לכל אחד פתקית. כל קורא צריך לנסות להסביר ולמצוא למי הפתקית שייכת. מפתיע ומרגש!

54

פסיכולוג

מבין חברי הקבוצה נבחר "פסיכולוג" והוא עוזב את הקבוצה למספר דקות, עד שיקראו לו לשוב. כאשר מוודאים שהפסיכולוג לא יכול לשמוע את השיחה, בוחרים חברי הקבוצה "הפרעה נפשית" שמשותפת לכולם: כגון: כל אחד חושב שהוא האדם אשר יושב לשמאלו ועוד. לפעמים נבחרת גם התנהגות משותפת או קודי התנהגות מסוימים (לדוגמה, אם חברי הקבוצה משחקים אחד את השני ונאמר פרט לא נכון האדם שעליו הוא נאמר אומר מילה מסוימת ומחליפים מקומות ישיבה). כאשר נקבעה ההפרעה, נשלח מישהו לקרוא לפסיכולוג והוא חוזר לקבוצה. בשלב זה הפסיכולוג "מתחקר" את חברי הקבוצה ומנסה לגלות מהי ההפרעה. המשחק נגמר בניצחון של הפסיכולוג - אם הוא מגלה מהי ההפרעה ובניצחון של הקבוצה - אם הוא מתייאש.  ניתן לשחק את המשחק בורסיות שונות.

55

שטיח מתגלגל

מתגלגלים אחד על השני. יכול לשמש גם כתחרות בין קבוצות. כל המשתתפים שוכבים בשורה אחת צמודה על הבטן. המשתתף האחרון מתגלגל על כולם ונשכב בקצה, ממשיכים עד שכל הקבוצה התגלגלה. עדיף על דשא.

56

מרבה רגלים

המטרה הינה להתקדם כמה שיותר מהר. נחלקים לשתי קבוצות, המשתתפים יושבים בפיסוק רגליים אחד אחרי השני (בקבוצות). כעת ערוך תחרות של התקדמות מנקודה לנקודה בין שתי הקבוצות.

57

קונטאקט

משחק מחשבה חברתי, עבור 3 משתתפים או יותר, במשחק משתתף אחד חושב על מילה ועל שאר המשתתפים לנסות ולגלות מהי אותה מילה אות אחר אות... לפי חוקיות שלא נפרטה כאן.

58

מעגל כוח

הקבוצה מסתדרת במעגל תוך החזקת הידיים, חברי הקבוצה מתחילים ללכת לאחור עד שהמעגל נקרע בחלק כלשהו. שני השחקנים שנמצאו ליד הקרע מורחקים והמשחק מתחדש עד לקבלת מנצח.

59

קורדינאציה מוטורית

כגון: לסובב שתי ידיים, ביד אחת לצייר שמונה באוויר וביד שנייה לצייר אפס ועוד.

60

חידות הגיון

לוגיות, מוטוריות ועוד.

61

משפטים קשים להגיה

כגון: אנחנו לא מהממהרים אנחנו מהממהרות ,  "נחש נשך נחש" , "סשה שמה שום בסושי." ועוד.